کاربردهای کاشی و سرامیک چه هستند

کاربردهای کاشی و سرامیک چه هستند

امروزه استفاده از کاشی و سرامیک رونق زیادی گرفته است و تقریبا در هر ساختمانی از آن ها استفاده می گردد. سرامیک و کاشی، کاربردهای زیادی دارند و بسته به نوع آن در محل های مختلف از آن ها استفاده می شود. امروز در این مقاله می خواهیم تا شما را با کاربردهای مهم سرامیک و کاشی، بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همچنان همراه باشید.

کاشی و سرامیک و کاربرد آن در ساختمان سازی

کاشی و سرامیک همان طور که شباهت های بسیار زیادی با هم دارند، دارای تفاوت هایی نیز هستند. در واقع وجود همین تفاوت ها در ساختار و ظاهر کاشی و سرامیک است که باعث شده  هر یک از این دو کاربردهای خاصی در صنعت ساختمان داشته باشند. کاشی ها عموما دارای یک سطح سفالی هستند که قسمت پشتی محسوب شده و سطح دیگر که کاملا براق و ظاهر زیبایی دارد، قسمت لعابی و روی کار به شمار می آید. سرامیک ها معمولا ابعاد بزرگتری نسبت به کاشی دارند و سطح آن ها صیقلی تر و زیباتر می باشد. سرامیک از ترکیبات خاک رس و فلدسپار ساخته شده است و مقاومت بسیار بیشتری نسبت به کاشی دارد. امروزه معمولا در مواردی که زیبایی و مقاومت اهمیت بیشتری دارد، از سرامیک استفاده می شود. اما با این تعاریف اگر بخواهیم شما را با تعدادی از کاربردهای معمول کاشی و سرامیک آشنا کنیم، باید به موارد این موارد اشاره کنیم: کاشی استخری، کاشی ضد اسید، کاشی و سرامیک بین کابینت ها، سرامیک کف سرویس بهداشتی ها، کاشی دیوارهای کناری، سرامیک کف منزل، کاشی حمام، سرامیک در راه پله ها، کاشی و سرامیک نمای خارجی منزل، کاشی کف حیاط و محیط های بیرونی و ….

سرامیک ساختمان

کاربرد کاشی و سرامیک به عنوان کاشی استخری

در قسمت قبل به اختصار شما را به چند نمونه از موارد استفاده از کاشی و سرامیک آشنا کردیم. در اینجا قصد داریم تا کمی درباره کاشی استخری که در مکان های مرطوب همچون استخرها مورد استفاده قرار می گیرد، آشنا کنیم. اصلی ترین و مهمترین ویژگی کاشی های استخری، توانایی و قدرت آن ها در عدم جذب آب است. نکته دیگری که می توانیم درباره این نوع کاشی ها اضافه کنیم، این است که به خاطر قرارگیری در مکان های مرطوب به راحتی در محل خود جدا نشده و تا مدت زمان بسیار زیادی مقاومت خود را حفظ می کند. از دیگر ویژگی های این محصول که باعث شده است کاربرد زیادی در مکان های مرطوب مثل استخر داشته باشد، مقاومت بالای آن در برابر یخ زدگی می باشد. کاشی استخری معمولا قیمت تقریبا یکسانی با کاشی های معمولی دارد و به همین خاطر پیشنهاد می شود، برای فرش کردن استخر از بهترین و با کیفیت ترین سرامیک ها و کاشی های استخری استفاده کنید. ابعاد کاشی های استخری متفاوت بوده؛ اما معمولا در ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی متری موجود بوده و بیشتر افراد از این کاشی برای فرش کردن کف استخر و محیط اطراف استفاده می کنند.

کاشی استخر

کاربرد کاشی و سرامیک به عنوان نمای خارجی و بخش های داخلی ساختمان

کاربرد کاشی و سرامیک بسیار زیاد است. معمولا از کاشی و سرامیک در طراحی نمای خارجی و داخلی یک ساختمان هم استفاده می شود. البته معمولا از کاشی برای نمای خارجی و از سرامیک برای نمای داخلی استفاده می شود. کاشی هایی که در نمای خارجی ساختمان ها به کار برده می شوند، در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود بوده و معمولا ابعاد کوچکتری دارند. شکل کاشی هایی که در نمای خارجی ساختمان ها به کاربرده می شود، مستطیلی بوده و به صورت مصنوعی تولید می شوند. اما از کاشی و سرامیک برای نماهای داخلی و بخش های داخلی ساختمان هم استفاده می شود. معمولا برای فرش کردن کف ساختمان از سرامیک هایی براق و با ابعاد بزرگ و البته معمولا از رنگ های روشن استفاده می شود. برای بخش های دیگری نظیر حمام، آشپزخانه و دیگر موارد هم از کاشی های کوچک برای دیواره های آن ها استفاده می گردد.

سرامیک نما

کاربرد کاشی و سرامیک به عنوان کاشی ضد اسید در محیط های خاص

از دیگر کاربردهای کاشی یا سرامیک می توان به کاشی های ضد اسید اشاره کرد که در مکان های خاص و با شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. سرامیک های ضد اسید، تماما لعاب دار هستند و در برابر اسید های صنعتی کاملا مقاوم می باشند و به همین راحتی ها خورده نمی شوند؛ از این رو از این قبیل سرامیک ها می توان در مکان هایی که در برابر نفوذ اسیدهای صنعتی قرار می گیرند، استفاده کرد. از دیگر ویژگی های این نوع سرامیک می توان به لغزندگی پایین آن اشاره کرد که برای محیط های کاری خطرناک، کاملا ایمن می باشند و کار در این گونه محیط ها را آسان می کند. امکان ساییدگی این نوع سرامیک هم بسیار پایین است. البته سرامیک های ضد اسید در انواع مختلفی موجود هستند؛ برخی از آن ها عاج دار و برخی دیگر صاف هستند. تنوع رنگی در این قبیل سرامیک ها بسیار پایین است و البته این موضوع کاملا طبیعی است؛ چرا که در مکان هایی که از این قبیل سرامیک ها استفاده می شود، زیبایی اهمیت زیادی ندارد و ایمنی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

Call Now Button