با صنعت کاشی و سرامیک در ایران بیشتر آشنا شوید

با صنعت کاشی و سرامیک در ایران بیشتر آشنا شوید

صنعت کاشی و سرامیک نقش بسیار مهمی در معماری و ساختمان سازی داشته و امروزه اهمیت این صنعت در ساخت معابر شهری نیز غیر قابل انکار می باشد. اما ایران به عنوان یکی از قطب های کاشی و سرامیک سازی خاورمیانه و حتی جهان شناخته می شود و کاشی و سرامیک ساخته شده در ایران امروزه به بسیاری از کشورهای دنیا صادر می شود و در کل می توان این صنعت را به عنوان یکی از مهمترین صنایع ایران در بخش صادرات دانست. در این مقاله سعی کرده ایم شما را بیشتر با این صنعت آشنا کنیم و شهرهای پیشتاز در ساخت کاشی و سرامیک را در ایران به شمار معرفی نماییم. امروزه واحدهای صنعتی بسیار زیادی در ایران از کارگاه های شخصی و بسیار کوچک گرفته تا کارخانه های صنعتی با امکانات بسیار زیاد در زمینه صنعت کاشی و سرامیک سازی ایران در حال فعالیت می باشند. این صنعت در حدود ۴۰ سالی است که از عمر آن می گذرد به دلیل حمایت های دولتی و بخش خصوصی توانسته است پیشرفت بسیار زیادی نماید. در ادامه بیشتر با این صنعت آشنا می شویم.

ایران، کشوری با منابع کافی

کانی ها از جمله مواد اولیه ای هستند که در ساخت کاشی و سرامیک مورد استفاده می باشند و به دلیل منابع و معادن کافی که در کشورمان وجود دارد، ساخت کاشی و سرامیک در ایران با محدودیت منابع روبرو نخواهد بود. در میان سال های ۸۰ تا ۹۰ ضریب ساخت کاشی و سرامیک در ایران به ۵۰۰ میلیون متر مربع رسیده بود ولی در میان سال های ۹۱ تا ۹۵ این ضریب به ۳۵۰ میلیون متر مربع رسید که کاهشی شدید در این زمینه شناخته می شود ولی با ورود دولت و حمایت از شرکت هایی که در زمینه صنعت سرامیک و کاشی در حال فعالیت می باشند، تولید کاشی و سرامیک در حال پیشرفت می باشد. از دیگر عواملی که ایران را از سایر کشور ها در تولید کاشی و سرامیک متمایز می سازد، وجود کارخانه های صنعتی بسیار موفقی است که از تکنولوژی های روز دنیا در ساخت کاشی و سرامیک استفاده می کنند. در ادامه بیشتر با شهرهای اصلی کاشی سازی در ایران آشنا خواهیم شد.

 

صنعت کاشی و سرامیک

یزد، اصفهان و تبریز، مهمترین شهرها در صنعت کاشی و سرامیک

ایرانیان از دیرباز در زمینه ساخت کاشی در حال فعالیت بوده اند و این امر را می توان از کاشی های مورد استفاده در مساجد یزد، اصفهان و تبریز مشاهده نمود. صنعت کاشی و سرامیک ایران امروزه نیز به خصوص در سه استان یزد، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشتر از سایر شهرهای ایران در حال فعالیت است و دلیل این امر را می توان به وجود کارگاه هایی از دیرباز در این شهرها دانست. دلیل انتخاب این سه استان در صنعت کاشی و سرامیک به ترتیب در استان یزد که یکی از پیشگامان صنعت کاشی و سرامیک است، شرکت کاشی پرسپولیس، شرکت ارچین میبد، کاشی کوثر ابرکوه و کاشی شیرکوه یزد می باشد. در اصفهان نیز شرکت کاشی مرجان اصفهان می باشد. استان اصفهان از پیشگامان ساخت کاشی و سرامیک های تزئینی می باشد و کافی است یک بار به این شهر سفر کنید. در استان آذربایجان شرقی نیز شرکت کاشی تبریز که از سال ۷۷ در حال فعالیت است از مهم ترین قطب های تولید کاشی و سرامیک در ایران به شمار می روند و بسیاری از محصولات این شرکت ها امروزه در بازار ایران و سایر کشورها عرضه می شوند.

کاشی و سرامیک در ایران

وضعیت فعلی بازار کاشی و سرامیک

متاسفانه به دلیل واردات کاشی و سرامیک به ایران و عدم تمایل سازندگان به صادرات به دلیل قیمت تمام شده بالا و قیمت صادراتی پایین، وضعیت فعلی بازار صنعت کاشی و سرامیک خیلی خوب نیست ولی باز هم یکی از سودآورترین کارخانه های ایرانی شرکت های کاشی و سرامیک می باشند. ایران منبع بسیار بزرگی از مواد اولیه ای است که در ساخت کاشی و سرامیک مورد استفاده هستند و بازار ساخت و ساز در ایران با رونق خوبی در طی سال های گذشته همراه بوده است ولی در صورتی که دولت از واردات کاشی و سرامیک از کشورهای دیگر جلوگیری نماید و همچنین بستر سازی مناسب برای صادرات این محصول انجام گیرد، صنعت کاشی و سرامیک به دوران طلایی خود باز می گردد. صنایع کاشی و سرامیک ایران امروزه شاید حال خوبی نداشته باشند ولی به لطف ساخت و ساز انبارها همیشه پر از دپوی محصولات نبوده و کمابیش فروش های خوبی صورت می پذیرد. در کل می توان بازار این صنعت را نسبت به سایر صنایع خوب توصیف کرد.

صنعت سرامیک ایران

آینده بازار صنعت کاشی و سرامیک

قطعا در آینده بازار صنعت کاشی و سرامیک در ایران بهتر از الان خواهد بود. بالاخره روزهای سخت به پایان می رسند و شرکت ها راهی را برای صادرات محصولات خود با قیمت مناسب به کشورهای مختلف پیدا خواهند کرد. تقریبا در کشورهای اطراف ایران بازار واردات خوبی از کاشی و سرامیک موجود است و ایرانیان می توانند به خوبی این بازار را با محصولات خود اشباع کنند. همچنین بازار داخلی ساخت و ساز در حال رونق بیشتری است و خانه های زیادی در حال ساخت هستند. همچنین گسترش شهرها و ساخت معابر نیاز به کاشی و سرامیک دارد و به همین دلیل می توانید از این صنعت استفاده نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

Call Now Button