در مورد تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران چه چیزهایی می دانیم

در مورد تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران چه چیزهایی می دانیم

کاشی و سرامیک یکی از اولین ابداعات بشر به شمار می روند و در دنیا تاریخچه کاشی و سرامیک به ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این اشیا در چک اسلواکی امروزی شناخته شده و پیدا شده اند و ایرانیان نیز بنا به وسایل کشف شده از دیرباز به ساخت کاشی و سرامیک می پرداخته اند. هنر کاشی و سرامیک سازی را می توانید در ایران باستان علی الخصوص در اصفهان، یزد و تبریز دنبال کنید چرا که بیشترین مصرف کاشی ها و سرامیک های تزئینی در این سه شهر مورد استفاده بوده اند. البته اولین کاشی های کشف شده در ایران که بیشترین تاریخچه را دارند در تپه سیلک کاشان، شهر سوخته سیستان و غیره بوده اند. اساسا ساخت کاشی و سرامیک دو تاریخچه اصلی دارد. کاشی های قدیمی تر که خام بوده و پخته نمی شدند و کاشی و سرامیک هایی که به صورت پخته شده مورد استفاده قرار می گرفتند. در این مقاله شما را با تاریخچه دقیق کاشی و سرامیک در ایران آشنا خواهیم کرد.

با کاشی و سرامیک بیشتر آشنا شویم

قبل از اینکه در مورد تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران صحبت کنیم، لازم است که کاشی و سرامیک را بیشتر بشناسیم و تفاوت های میان این دو را بیشتر درک کنیم. اصولا تفاوت میان کاشی و سرامیک زیاد نیست و به کاشی لعاب داری که از جنس سرامیک لعاب دار شده باشد، کاشی سرامیکی یا در بازار سرامیک گفته می شود. سرامیک تشکیل شده از مواد آلی مانند سیلیکات ها که مانند یک لایه شیشه بر روی کاشی نشسته و باعث زیباتر شدن آن می شود. هر دو کاشی و سرامیک با استفاده از کانی ها تولید می شوند و از دیرباز در ایران وجود داشته اند. در شهرهای قدیمی شوش برای مثال یکی از جاهایی است که شما می توانید کاشی های لعاب دار را برای اولین بار مشاهده کنید که متعلق به ۸ قرن پیش از میلاد می باشند و این نشان دهنده هنر ایرانیان می باشد. از دیگر تمایز هایی که مابین کاشی و سرامیک وجود دارد، کاشی می تواند پخته شده نباشد ولی سرامیک به خاطر لعاب دار بودن باید حتما پخته شده باشد.

کاشی کاری

تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران پیش از اسلام

ساخت وسایل سفالی را می توان به عنوان اولین نشانه هایی دانست که پس از آن بشر برای ساخت کاشی و سرامیک از آن استفاده نمود. سفال در ابتدا برای ساخت ظروف آب خوری استفاده می شد و اغلب به صورت نپخته و خام تنها شکل می گرفت و مورد استفاده قرار داده می شده است. ولی پس از اینکه نوع بشر به این نتیجه رسید که سفال های پخته شده یا در برابر حرارت مستقیم قرار داده شده دارای استحکام بسیار بیشتری است، اقدام به ساخت سفال های پخته شده نمود و سپس برای تزئین و ایجاد کفپوش روی به ساخت سفال هایی برد که در کف منازل و شهرها از آن ها استفاده می شد و ما در اصطلاح به این وسایل، کاشی و سرامیک می گوییم. بیشترین میزان کاشی و سرامیک کشف شده در ایران که متعلق به دوران پیش از اسلام بوده است در شهر شوش می باشند. البته ایرانیان در آن زمان تکنولوژی ساخت لعاب برای ایجاد استحکام بیشتر و زیبایی و دوام بیشتر نیز استفاده می شده است که نشان دهنده تکنولوژی مورد استفاده ایران باستان بوده است.

تاریخچه کاشی و سرامیک پس از اسلام

پس از اسلام نیز کاشی و سرامیک ایرانیان مورد استفاده در طراح های اسلیمی قرار گرفته و رشد و پیشرفت بسیار زیادی داشت. تاریخچه کاشی و سرامیک ایران در این زمان بسیار گسترده شد و کاشی و سرامیک برای زیباسازی بناها مورد استفاده قرار گرفت. شروع این امر را می توان در قرن هفتم هجری دانست و امروزه بسیاری از کاشی های اسلیمی را می توانید در شهرهای اصفهان، یزد و تبریز مشاهده نمایید. این کاشی ها که طرح های بسیار زیبایی دارند اغلب به رنگ فیروزه ای درآمده اند و در گنبدها، مساجد و حتی برخی از خانه ها مورد استفاده قرار گرفته اند. انواع کاشی و سرامیکی که در تاریخچه کاشی و سرامیک ایران قرار داده می شوند، در مدل های مختلف با استفاده از روش های متفاوت ساخت تولید شده اند و سفال اصلی ترین جزء سازنده آن ها به شمار می رفته است. امروزه این هنر هنوز هم برای زیباسازی مساجد مورد استفاده می باشد و بسیاری از خانه ها با استفاده از کاشی های فیروزه ای تزئین می شوند.

کاشی و سرامیک در ایران

صنعت کاشی و سرامیک سازی در ایران

اگر به تاریخچه کاشی و سرامیک ایران به عنوان یک صنعت و ساخت کارخانجات توجه کنیم، حدود ۴۰ تا ۵۰ سال است که ایران چندین کارخانه تولید کاشی و سرامیک را در خود جای داده است. این کارخانجات تماما با تکنولوژی روز کار می کنند و در حقیقت ایران را به یکی از کشور های مهم سازنده کاشی و سرامیک در خاورمیانه تبدیل کرده اند. هنر و ذوق ایرانیان و تلفیق آن با تکنولوژی روز در به دست آوردن این موفقیت بسیار تاثیرگذار بوده است. مهمترین شرکت های تولید کاشی و سرامیک در اصفهان، یزد و تبریز قرار گرفته اند.

کلام آخر

صنعت کاشی و سرامیک از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است و تعداد بسیار زیادی از ایرانیان را به خود جذب کرده است. تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران به پیش از میلاد مسیح باز می گردد و پس از اسلام این صنعت پیشرفت بسیار خوبی داشته است. انواع سرامیک های به دست آمده در ایران حکایت از هوش و ذکاوت ایرانیان دارد. صنعت سرامیک ایران امروزه نیز بسیار قوی بوده و می تواند در بالاترین جایگاه ها قرار داده شود. تاریخچه کاشی و سرامیک ایران را می توانید در موزه های شوش، سیلک، شهر سوخته، اصفهان و یزد بیشتر دنبال کنید چرا که این شهرها را می توان از اولین شهرهای سازنده کاشی و سرامیک در ایران دانست.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

Call Now Button