بررسی کامل انواع لعاب کاشی و سرامیک

بررسی کامل انواع لعاب کاشی و سرامیک

قبل از هر چیزی باید با انواع لعاب کاشی و سرامیک آشنایی داشته باشید تا در انتخاب کاشی و یا سرامیک دچار اشتباه نشده و با راه و روش نصب آن آشنایی داشته باشید. لعاب های کاشی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که برخی از آنها تر و برخی خشک در نظر گرفته شده اند. در ادامه با ما باشید تا اطلاعات کاملی از این قبیل مطالعه نمایید.

انواع لعاب کاشی و سرامیک

لعاب ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که هر یک از آنها در ویژگی های خاصی با یکدیگر متفاوت بوده و کاربرد های مختلفی خواهند داشت. در نظر داشته باشید که قبل از اقدام به کاشی کاری و یا زدن سرامیک باید از انواع لعاب کاشی و سرامیک اطلاع داشته باشید تا بتوانید به صورت صحیح اقدام به لعاب کاری آن نمایید. یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید ضریب انبساط بدنه می باشد که عامل اصلی در تعیین نوع لعاب می باشد. در نظر داشته باشید که یک لعاب با کیفیت به لعابی گفته می شود که در عین زیبا بودن کارایی بالایی نیز داشته باشد. لعاب ها را می توان با در نظر گرفتن عوامل مختلفی با یکدیگر تفکیک نمود به همین منظور می توان لعاب های بسیار متنوعی را خدمت شما عارض شد. در ادامه سعی کرده ایم تمامی انواع لعاب کاشی و سرامیک را از جهات مختلف مورد مقایسه قرار دهیم:

کاشی و سرامیک لعاب دار

تقسیم بندی لعاب ها از نظر ترکیب شیمیایی

یکی از مهمترین تمایزات لعاب ها را که سبب ایجاد انواع لعاب کاشی و سرامیک می شود را می توان ترکیبات شیمیایی لعابها دانست. در این باره می توان گفت: لعاب ها از این نظر به دو نوع سربی و غیر سربی تقسیم بندی می شوند که هر یک از آنها کاربرد های مختلفی داشته و در اماکن متنوعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت:

لعاب های سربی: لعاب های سربی یکی از انواع لعاب کاشی و سرامیک می باشد که اغلب کاش کاران از این نوع لعاب ها استفاده می کنند. یکی از مدل های این نوع لعاب را می توان لعاب بدون بور دانست که معمولا بیشترین کاربرد را خواهد داشت. از دیگر لعاب های سربی می توان به: لعاب سربی ساده، لعاب سربی مخلوط و لعاب محتوی برات اشاره کرد که هر کدام از لعاب ها در مواقع مختلفی استفاده شده و ویژگی های ظاهری متنوعی نیز خواهند داشت.

لعاب های بدون سرب: لعاب های بدون سرب یکی دیگر از انواع لعاب کاشی و سرامیک می باشند که این نوع لعاب ها معمولا در کاشی و سرامیک های داخلی کاربرد دارند. از جمله لعاب های بدون سرب می توان به لعابهای براتی اشاره کرد که معروف ترین لعاب غیر سربی به شمار می رود. لعاب های بدون بور، لعابهای قلیایی و لعابهای پرسلان نیز در میان لعاب های بدون سرب قرار می گیرند.

لعاب

لعاب های تر کاشی و سرامیک

یکی از انواع لعاب کاشی و سرامیک را می توان لعاب های تر دانست که این نوع لعاب خود به ۵ مدل متفاوت تقسیم بندی می شود و در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه کرده ایم:

انگوب: انگوب را می توان به عنوان یک زیر لایه دانست که  هدف آن هموار کردن و چسبیدن به بدنه کاشی می باشد. لازم به ذکر می باشد که انگوب نمی تواند تمامی فضا را بپوشاند

زیر لعابی: زیر لعابی نقش زیرساز را ایفا می کند و می توان گفت مهمترین بخش در کاشی کاری می باشد. این لعاب به صورت مات بوده و مهمترین بخش برای براقیت و جلا دادن به کار می باشد. لازم به ذکر است که از زیر لعابی برای لعاب های رنگی و سفید نیز استفاده می شود.

موتل: موتل ها رنگی بوده و بر روی زیر لعابی اعمال می شوند که در برخی موارد حتی از چند موتل نیز استفاده خواهد شد. این لعاب به روش های مختلفی پراکنده خواهد شد.

رو لعابی: این لعاب که آخرین مرحله لعاب کاری می باشد به منظور افزایش مقاومت لعاب اعمال می شود که به همین دلیل بیشترین کاربرد را خواهد داشت.

لعاب های چاپ تخت: این لعاب برای ایجاد زیبایی بر روی کاشی و سرامیک اعمال خواهد شد.

لعاب سرامیک

لعاب های خشک کاشی و سرامیک

این لعاب ها یکی دیگر از انواع لعاب کاشی و سرامیک هستند که این نوع لعاب ها نیز کاربرد های مخصوص خود را خواهند داشت. در ادامه به بررسی هر یک از لعاب های خشک پرداخته ایم:

گریت ها:  گریت ها به شن و سنگ ریزه هایی گفته می شود که پس از الک شدن تمامی شن های بزرگ از آن جدا شده و همانند پودر خواهد بود. گریت ها به صورت نمایان بر روی کاشی و یا هر سازه دیگری باقی می مانند که این امر از جمله خصوصیات لعاب گریت می باشد.

پودر: همانطور که از نام آن پیداست این نوع لعاب بسیار ریز بوده و دانه ای در آن مشاهده نخواهد شد. پودر ها معمولا برای سایه زنی مورد استفاده قرار می گیرند.

گرانول: گرانول ها را می توان از جمله لعاب هایی دانست که یکی از مهمترین عوامل زیبایی کاشی می باشد. این لعاب می تواند کاشی را برجسته تر نموده و به گونه ای می باشد که تمامی ذرات آن به یک اندازه بوده و پس از پخت کاشی به چشم خواهند خورد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

Call Now Button